שם:
טלפון:
דוא"ל:
נשוב אליך בהקדם
ניהול עסקי

- איך להכין ולבצע את הפרזנטציה המנצחת - / אבינועם הדס

 

ניהול עסקי - איך להכין מצגת עסקית

אם יש לכם פרזנטציה להציג, כדאי שתתכוננו היטב.
אי אפשר להתעלם מהעובדה המצערת שאף אחד לא נולד עם מיומנות  מולדת "להופיע בפני קהל", בדיוק כמו שאף אחד לא נולד עם שיניים. המיומנות הזו נרכשת באמצעות לימוד, באמצעות תרגול ולאחר צבירת  ניסיון. נכון גם כשרון טבעי יעזור. אלא שבדיוק כפי שאלוף העולם בקפיצה במוט או אלוף העולם בשח-מט מקפידים להשתמש במאמן, לא מפסיקים לתכנן אסטרטגיה וטקטיקה ולא מפסיקים להתאמן, כך גם מנהלת ומנהל  או כל אחד אחר שחפץ להשיג הישגים טובים מול קהל.
לרבים מאתנו, הרגע שבו מנחיתים עלינו את הבקשה או הדרישה להכין פרזנטציה ולהציגה בפני קהל - הוא רגע של חרדה ואימה. רק בודדים נולדים עם תכונות של שחקן כוכב ועם היכולת להופיע מול קהל ולשכנע. גם יחידי סגולה אלה שנולדו עם הכשרון הנדיר הזה לא מעיזים לעלות על הבמה ללא הכנות והמון חזרות. כן. כמו כל מיומנות אחרת, גם מיומנות תקשורתית והופעה מול קהל מחייבת אימונים.
ומה קורה בדרך כלל כשלא לומדים, מתכננים ומתאמנים? המתח, הפחד וההתרגשות יכולים להכריע אותך, למוטט אותך. להכשיל אותך. הדופק עולה ומשתולל, המילים מתבלבלות בפה, הזיכרון נמחק ונעלם, הזיעה שוטפת, הסומק מכסה את הפנים, העזרים הטכניים לא עובדים, הקהל משתעמם, מאבד את הסבלנות, מתאכזב. החמצת את ההזדמנות !
אז איך מבצעים פרזנטציה איכותית, פרזנטציה מנצחת ?  הנה כמה טיפים חשובים:
פרזנטציה צריכה להיות מתוכננת היטב ולכן קודם כל, צריך להפנים חמישה מושגי יסוד – תכנון, הכנה, הצגה, ניתוח ושיפור לקראת הפרזנטציה הבאה.
גם הנואמים הטובים ביותר מתכננים כל בדיחה וכל מחווה מראש, גם אם זה נראה ממש ספונטני. יש להכין את העזרים הטכניים, לתכנן את הזמן והמקצב, את המסרים, הדוגמאות ואפילו את הבדיחות. חשוב להגדיר באופן ברור מה המטרה שאותה רוצים להשיג, להגדיר את הקהל שלך, לתכנן מראש איזה חלק מהחומר תעביר בדיבור, מה תציג בהקרנה או בפלקטים, את המועד בו תערוך את ה"הופעה" למשל, כשמציגים פרזנטציה לאחר ארוחת הצהרים, צריך לקחת בחשבון שהקהל עייף וצריך לייצר לו הרבה גירויים. זכרו, מילים הן כמו חץ ולא כמו חרב - לא ניתן להחזירן לאחור ולכן, חובה להכין את הטקסט מראש וכמובן שצריך להכין מראש את הגרפיקה או התמונות.


אין הזדמנות שניה להתרשמות ראשונה, ולכן מאוד כדאי לעשות חזרה שלמה לפני ההופעה ממש. במקרה של חוסר ניסיון מוחלט או ניסיון רע (!), כדאי לבצע הכנה באמצעות מאמן מקצועי. חשוב לוודא מראש איפה יושבים האנשים החשובים ולשמור עמם על קשר עין ידידותי. ניסיוני מלמד שחשוב מאד גם כיצד אנו נראים ולא רק מה אנו אומרים ולכן כדאי לזכור, ידיים הן כלי עבודה ולא כלי נשק, לא לנפנף בהם בפראות. ומה עושים עם ההתרגשות? פשוט מאוד – תכנון, תכנון ותכנון. אימון, אימון ואימון. אף אחד לא נולד פרפורמר, כולם מתכננים ועושים חזרות. 
בהצלחה !

אבינעם הדס, מרצה בקל אוטו College לפרזטציה אישית ועסקית.
מאמן אישי לקידום מנהלים ולקידום קריירה, מומחה בטיפול בפחד קהל, בפרזנטציה מנצחת והכנה להופעה בטלוויזיה וברדיו.
בעל חברת ICU אימון תקשורת למנהלים

שם:
סיסמה:
זכור אותי על מחשב זה